Kućne biljke koje prečišćavaju vazduh ( I deo)
Za nas je važna činjenica da se oko 70 odsto detoksikacije organizma obavi preko disanja te je stoga izuzetno bitno da živimo i radimo u prostorijama s čistim vazduhom.
Od smanjenja nivoa stresa do poboljšanja vašeg fokusa, sobne biljke imaju mnoge prednosti. Ali da li ste znali da neke vrste biljaka koje filtriraju vazduh mogu čak i da smanje šanse za oštećenje jetre, bolesti bubrega i raka?
Isparljiva organska jedinjenja ili VOC ( Volatile organic compounds), su lakoisparljiva jedinjenja koja isparavaju na sobnoj temperaturi, ima ih preko 10.000, a osećamo ih po prisustvu intezivnog mirisa. Ova jedinjenja se koriste za izradu većine kućnih proizvoda — nameštaja, boja, tepiha, pa čak i građevinskih materijala koji se koriste za pravljenje samog doma. Vremenom, VOC kao što su formaldehid, metan, benzen, ksilen, propan, butan i toluen se oslobađaju u vazduh i mogu izazvati ozbiljne zdravstvene probleme.
U životnoj sredini VOC jedinjenja prvenstveno utiču na kvalitet vazduha, gde u prisustvu sunčeve svetlosti reaguju sa oksidima azota i ugljen- monoksida formirajući ozon, koji uz druge zagađujuće materije obrazuje fotohemijski smog. U nižim slojevima atmosfere doprinose pojavi kiselih kiša i gasova sa efektom staklene bašte, što se nepovoljno odražava na zdravlje ljudi i na biljni i životinjski svet.
Tipični elektrostatički filteri za vazduh ne mogu da uklone VOC, ali na sreću, postoji estetski prijatan, prirodan, NASA dokazan način da vratite vazduh u bolje stanje: opremite svoj dom biljkama za prečišćavanje vazduha. Saznali smo za vas koje su to najbolje biljke za prečišćavanje vazduha i donosimo vam uputstva za negu svake vrste prema stručnjacima sa Fakulteta za poljoprivredne nauke i nauke o životnoj sredini Univerziteta Džordžije.
Ljiljan mira (spatifilum)
Popularna sobna biljka koja ima mnoga korisna svojstva. Biljka može pomoći u filtriranju vazduha u zatvorenom prostoru i povećanju nivoa vlažnosti u kući. Neuporediv je u svojoj sposobnosti da filtrira niz hemikalija iz vazduha.
Kako ga održati u životu
- Svetlost: Srednje svetlo do jako, indirektna sunčeva svetlost
- Voda: Održavajte tlo vlažnim
- Temperatura: Prosečna, 18 – 21⁰C
- Vlažnost: Prosečna, 25% do 49% vlažnosti
- Treba znati: Toksično za ljude i kućne ljubimce ako se proguta
Biljka zmija/Sabljica (Sansevieria trifasciata)
Smatra se simbolom sreće, čistoće i pozitivnosti. Iako šiljasti listovi mogu izgledati pomalo zlobno, ova biljka po verovanju čuva od loše sreće. Cenjena je zbog svojih jakih vlakana i sposobnosti da čisti vazduh, jer je noćni proizvođač kiseonika.
- Svetlost: Slaba svetlost do jaka, indirektna sunčeva svetlost
- Voda: Površina tla treba da se osuši pre ponovnog zalivanja, ali tlo takođe može postati umereno suvo pre ponovnog zalivanja
- Temperatura: Prosečna, 18 – 21⁰C
- Vlažnost: Niska, 25% do 49% vlažnosti
- Treba znati: Blago toksično za ljude i kućne ljubimce ako se proguta
Zlatna puzavica / Đavolji bršljan (Epipremnum aureum)
Ima sposobnost prečišćavanja ugljen monoksida, benzena i formaldehida iz vazduha. Jedna je od najbrže rastućih (i najlakših za održavanje) sobnih biljaka.
Kako ga održati u životu
- Svetlost: Slaba svetlost do jaka, indirektna sunčeva svetlost
- Voda: Površina tla treba da se osuši pre ponovnog zalivanja
- Temperatura: Prosečna, 18 – 21⁰C
- Vlažnost: Prosečna, 25% – 49% vlažnosti
- Treba znati: Toksično za ljude i kućne ljubimce ako se proguta
Bambus palma / (Chamaedorea erumpens)
Upadljivi listovi stvaraju zanimljiv i prirodan središnji deo, dok nečujno filtriraju benzol, trihloretilen i formaldehid iz vazduha.
Kako ga održati u životu
- Svetlost: Slabo do srednje osvetljenje
- Voda: Površina tla treba da se osuši pre ponovnog zalivanja
- Temperatura: Prosečna, 18 – 21⁰C
- Vlažnost: Prosečna, 25% do 49% vlažnosti
- Treba znati: Netoksično
Guzmanija Bromelija
Prečišćava vazduh, i za razliku od drugih biljaka koje noću uzimaju kiseonik iz vazduha, ona stvara kiseonik tokom noći.
Kako ga održati u životu
- Svetlost: jak, indirektni izvor svetlosti
- Voda: Mekom vodom, redovno zalivanje, ne dozvoliti da se zemlja skroz osuši
- Temperatura: između 13 i 26 ⁰C
- Vlažnost: Svakodnevno finim raspršivačem
- Lokacija u stanu: južni, istočni ili zapadni prozor
- Treba znati: ne podnosi bakar